مهدی سلطانی نژاد
مهدی سلطانی نژاد

از سال 1384 بعنوان راهنمای گردشگری مشغول به فعالیت شده ام و افتخا...

مسجد شافعی کرمانشاه

11 ماه قبل


 مسجد جامع شافعی، مسجد جامع اهل سنت در کرمانشاه است که در راسته بازار کرمانشاه  (تاریکه بازار) قرار دارد و از یک‌سو به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار منتهی می‌شود و در محلی که پیش‌تر زائرسرا بوده توسط مردم اهل سنت کرمانشاه ساخته شد. این مسجد  در سال ۱۳۲۴ تأسیس شده‌است. احداث ساختمان مسجد نیز به‌همت کسانی چون خلیفه محمدصالح محمدی، خلیفه سید علی نقشبندی، جعفر شریفی، احمد مدللی، میرزا حبیب بلندی، علی‌محمد شیانی و جمعی از مردم کرمانشاه امکان‌پذیر شد.

زیربنای این مسجد ۱۰۶۰ مترمربع است و در ساخت آن از معماری اسلامی الهام گرفته شده‌است و به سبک مساجد امپراتوری عثمانی در ترکیه بناشده است. فضای داخلی مسجد دارای شبستان‌های زنانه و مردانه، کتابخانه، فضاهای کفش‌کن، آبدارخانه و غیره می‌باشد. امروزه فقط در بنای تازهٔ مسجد نماز برگزار می‌شود.

سازه اصلی مسجد فلزی است و از نوع سیستم طاق ضربی ساخته شده‌است. نمای بیرونی آن با سنگ تراورتن سفید پوشیده شده‌است. مسجد از گنبد و منارهٔ قدیمی و دو مناره ساده فلزی طلایی‌رنگ به ارتفاع تقریبی ۹ متر تشکیل شده که در بالای ساختمان موقوفه مسجد در ضلع جنوبی نصب شده‌است.نظرات